Przychodzi Anwen do... Trychologa cz. II


Tak jak zapowiadałam Wam w ostatnim wpisie dziś chciałabym raz jeszcze zaprosić Was do gabinetu trychologicznego. Z Panią Edytą Pawluś z Centrum Zdrowego Włosa rozmawiało mi się tak dobrze, że zaproponowałam jej krótki wywiad na moim blogu. Zadałam jej kilka pytań dotyczących kwestii, które mnie interesowały najbardziej, ale mam nadzieję, że jej odpowiedzi (zgodne z wiedzą zdobytą na studiach biologicznych i kosmetologicznych oraz podczas pracy w gabinecie trychologicznym) przydadzą się również i Wam. Udało mi się też przekonać ją by odpowiedziała na Wasze pytania, które zadałyście w komentarzach na moim blogu. Niestety było ich tak dużo, że musiałam wpis rozbić na dwie części (druga pojawi się jutro) by nie był za długi :)
Z czym najczęściej przychodzą klientki do Pani? Z jakimi problemami?
Do gabinetu trychologicznego przychodzą zarówno kobiety jak i mężczyźni.  Najczęściej mają oni problem z wypadaniem i przerzedzaniem się włosów. Inne częstymi problemami, z którymi klienci się do nas zgłaszają to problemy skórne, takie jak: łupież, łojotok, sucha skóra głowy, świąd skóry głowy, łojotokowe zapalenie skóry głowy, atopowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca skóry głowy. Problemy te często oczywiście współwystępują z problemem wypadania włosów.

Klientami gabinetów trychologicznych są również osoby, które nie mają problemów z włosami i ze skórą głowy, ale chcą o nie odpowiednio zadbać i działać profilaktycznie. Coraz częściej mówi się o zabiegach anti-aging na włosy i skórę głowy. Nie bez powodu takie zabiegi się wykonuje. Nasze mieszki włosowe i skóra głowy również się starzeją, z wiekiem podlegają zmianom a jakość naszych włosów się pogarsza. Próbujemy więc edukować naszych klientów, aby działali profilaktycznie i jak najdłużej zachowali piękno i młodość swoich włosów.

Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u trychologa?
Każda zmiana dotycząca włosów i skóry głowy. Jeśli odczuwamy, że jakość naszych włosów się zmieniła, że jest ich mniej niż było, że gubimy ich więcej niż wcześniej lub kiedy odczuwamy zmiany dotyczące skóry głowy: bardziej się przetłuszcza, swędzi, jest wysuszona, złuszcza się nadmiernie. W każdym tym przypadku warto udać się do gabinetu trychologicznego i wykonać analizę skóry głowy i włosów mikroskopem. Trycholog  po zebraniu wywiadu i wykonaniu analizy, dobierze odpowiednią  pielęgnację (domową oraz gabinetową) i jeśli będzie taka potrzeba poinformuje, aby udać się dodatkowo do lekarza dermatologa, endokrynologa, ginekologa, diabetologa czy też lekarza innej specjalizacji w celu wykonania dodatkowych badań i ustalenia dokładnej przyczyny problemu.

Czego absolutnie nie można lekceważyć, jakich objawów?
Zawsze powtarzam swoim klientom, że jeśli odczuwają, że utrata włosów zwiększyła się i nie ustępuje samoistnie po około 3 miesiącach to nie należy tego lekceważyć, nawet jeśli ilość wypadających włosów nie przekracza umownej granicy 100 sztuk dziennie. Włosy są bardzo wrażliwe i często jako pierwsze sygnalizują, że coś niepożądanego dzieje się z organizmem. Oczywiście przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest setki, ale dla dobra naszego zdrowia warto podjąć trud ustalenia przyczyny ich nadmiernego wypadania. Im wcześniej zareagujemy, tym lepsze będą efekty kuracji i szybciej doprowadzimy włosy do dobrego stanu.

Nie należy również lekceważyć przerzedzania się włosów, nawet jeśli one nie wypadają w nadmiarze. Bardzo często nie zauważamy, żeby nasze włosy zostawały w większych ilościach na grzebieniu, szczotce czy też poduszce, ale zauważamy, że jest ich mniej na głowie. Tego objawu nie należy lekceważyć, ponieważ może on świadczyć o powolnej zmianie struktury/jakości/grubości włosów.

Nie lekceważmy  również problemów skórnych: pieczenia skóry głowy, który często wiąże się z zapaleniem skóry i wymaga leczenia, przewlekłego łupieżu, uciążliwego łojotoku. Nawet jeśli te problemy nie powodują problemów wypadania i przerzedzania się włosów to mogą do nich w końcu doprowadzić.

Kiedy wybrać się do trychologa a kiedy do dermatologa?
Każdy poważniejszy problem skóry głowy i włosów (wypadanie włosów, łysienie, łupież, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry głowy, atopowe zapalenie skóry głowy) powinien być skonsultowany z lekarzem dermatologiem i leczony farmakologicznie. Trycholog zaś może uzupełnić leczenie dermatologiczne odpowiednią pielęgnacją gabinetową i domową.  Połączenie leczenia dermatologicznego i pielęgnacji trychologicznej przynosi świetne efekty w walce z problemami skóry głowy i włosów. Dlatego też klienci gabinetów trychologicznych powinni być świadomi, że oprócz opieki trychologa potrzebują również opieki dermatologa.  Natomiast pacjenci lekarzy dermatologów również powinni zdawać sobie sprawę z tego, że oprócz leczenia, które wprowadza im  dermatolog, mogą dodatkowo skorzystać z zabiegów oferowanych przez gabinety trychologiczne. Jedynymi przypadkami kiedy nie sugerujemy  naszym klientom dodatkowej wizyty u dermatologa są niewielkie  defekty kosmetyczne skóry głowy i włosów takie jak suchość skóry i włosów, nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy czy nadmierne złuszczanie się naskórka. Z tymi problemami doskonale poradzimy sobie w gabinecie trychologicznym bez dodatkowego leczenia farmakologicznego.

Jak się przygotować do wizyty?
Pierwsze spotkanie w gabinecie trychologicznym polega na przeprowadzeniu wywiadu oraz zbadaniu skóry głowy i włosów mikroskopem. Aby badanie było miarodajne, należy nie myć głowy w dzień badania i nie suszyć jej suszarką, nie powinniśmy aplikować  na skórę suchego szamponu, zasypek zagęszczających, lakieru do włosów (wiele osób aplikuje go również na skórę głowy , aby unieść włosy u nasady) i nie tapirujemy włosów. Na badanie nie umawiajmy się również przez kilka dni od farbowania włosów, chyba, ze chcemy sprawdzić jaki wpływ na naszą  skórę ma farba. Polecam również przypomnieć sobie jakich kosmetyków ostatnio używaliśmy i jakie działania już podejmowaliśmy, żeby rozwiązać nasz problem .

Jak prawidłowo dbać o skórę głowy?
Bardzo podobnie jak dbamy o skórę na twarzy czy ciele, a więc:

1.       Myć ją  preparatem dobranym do jej rodzaju, czyli dobierać szampon do rodzaju skóry głowy a nie do rodzaju włosów

2.       Systematycznie wykonywać peelingi skóry głowy, ponieważ naskórek na skórze głowy tak samo się złuszcza i należy systematycznie go usuwać, zwłaszcza, że jest to skóra owłosiona więc nie jesteśmy w stanie podczas mycia szamponem usunąć mechanicznie tego naskórka

3.       Warto również po każdym myciu wmasować w skórę głowy kosmetyk dobrany również do jej rodzaju np. przy skórze suchej należy wcierać ampułki/lotiony nawilżające, przy skórze łojotokowej ampułki/lotiony sebonormalizujące itd.

4.       Pamiętajmy, aby zabezpieczać skórę głowy przed farbowaniem wcierając w nią olejek albo specjalnie do tego przeznaczone ampułki ochronne

Jakie błędy najczęściej popełniamy w pielęgnacji włosów?
Często błędnie dobieramy szampon do rodzaju włosów a nie do rodzaju skóry głowy, podczas gdy powinniśmy kierować  się zasadą, że rodzaj szamponu jest zależny od rodzaju skóry głowy a rodzaj maski/odżywki od rodzaju włosów. Drugim często popełnianym błędem jest to, że nie wykonujemy peelingów skóry głowy co często też wpływa na jakość włosów, ponieważ zrogowaciały naskórek i łój zatykają mieszki włosowe i osłabiają cebulki oraz powodują, że włosy są bardziej „oklapnięte”, cięższe u nasady. Pewnie ciężko w to uwierzyć, ale wiele osób w ogóle nie używa odżywek ani masek a ich pielęgnacja bazuje tylko na szamponach. Niewiele osób również zabezpiecza końcówki przed rozdwajaniem się w obawie, że kosmetyki bez spłukiwania nadmiernie obciążą im włosy. Błędem jest również aplikacja masek i odżywek na skórę głowy, które nie są do tego przeznaczone – często skutkuje to pojawieniem się łupieżu a nawet wypadaniem włosów.

Czy olejowanie skóry głowy może być szkodliwe?
Spotkałam się z kilkoma przypadkami klientów, którym olejowanie skóry głowy zaszkodziło. Miało to miejsce w sytuacji, kiedy czas aplikacji oleju na skórze głowy nie był odpowiednio zachowany np. olej był pozostawiony na całą noc podczas gdy powinien być na skórze głowy tylko przez 20 minut. W takiej sytuacji dochodziło do podrażnienia skóry a często również nadmiernego wypadania włosów. Spotkałam się również z reakcjami alergicznymi na oleje. Czasami przy tendencjach do wzmożonego przetłuszczania się skóry głowy, dodatkowe olejowanie sprzyja czopowaniu się mieszków włosowych, ale  nie jest to regułą.

Od jak dawna Pani jest trychologiem?
Jestem trychologiem kosmetycznym, zostałam nim po ukończeniu studiów biologicznych i kosmetologicznych i po ukończeniu wielu szkoleń trychologicznych. Trychologią kosmetyczną zajmuje się od 5 lat.

Jak zostać trychologiem?
Mówiąc o trychologu powinniśmy dodać przymiotnik trycholog kosmetyczny, ponieważ gabinety trychologiczne w Polsce nie świadczą usług medycznych tylko usługi kosmetyczne.  Trychologiem kosmetycznym można zostać mając ukończone wyższe studia na kierunku kosmetologia i ukończone odpowiednie szkolenia lub studia podyplomowe z zakresu trychologii kosmetycznej. Jest natomiast wiele firm oferując szybkie szkolenia trychologiczne różnym grupom zawodowym, wydające bezpodstawne uprawnienia do świadczenia usług trychologicznych co niestety powoduje zamieszanie na rynku usług trychologicznych. Jeśli więc wybieramy się do gabinetu trychologicznego polecam dokładnie sprawdzić kim jest osoba, która takie usługi świadczy.

Czym dokładnie zajmuje się trycholog?
Trycholog kosmetyczny, zajmuje się profesjonalną pielęgnacją skóry głowy i włosów a więc wykonywaniem zabiegów na skórze głowy i na włosach mających na celu poprawić ich kondycję i zminimalizować czy też zlikwidować problemy.  Zabiegi wykonywane przez trychologów kosmetycznych to: mezoterapia bezigłowa skóry głowy, mezoterapia igłowa skóry głowy, zabiegi z zastosowaniem prądów d’Arsonvala czy też prądów galwanicznych, zabiegi z zastosowaniem światła LED, zabiegi z zastosowaniem dermokosmetyków i sauny, zabiegi regenerujące włosy, masaż skóry głowy. Aby takie zabiegi odpowiednio dostosować do potrzeb klienta  oraz odpowiednio dobrać pielęgnację domową, trycholog wykonuje również badanie skóry głowy i włosów mikroskopem. Trycholog kosmetyczny edukuje również swoich klientów w zakresie odpowiedniego odżywiania i higienicznego trybu życia oraz pomaga odnaleźć i ustalić przyczynę problemu z włosami i skórą głowy. Należy pamiętać, że trycholog kosmetyczny nie leczy, ale pielęgnuje i wspomaga leczenie podjęte przez dermatologów czy też innych lekarzy.

Po czym poznać dobrego trychologa?
Dobrego trychologa kosmetycznego poznać po tym, że przede wszystkim potrafi dobrze dobrać pielęgnację domową i gabinetową, ale również potrafi na podstawie badania skóry głowy i włosów i na podstawie wywiadu z klientem podpowiedzieć mu, gdzie powinien szukać przyczyny problemu. Dobry trycholog powinien potrafić pokierować klientem zarówno w kwestii pielęgnacji, diety, trybu życia, ale również odnośnie sposobu odnalezienia przyczyn problemów. Aby to zrobić trycholog kosmetyczny oprócz skończonego szkolenia trychologicznego powinien mieć skończone studia, które gwarantują mu szeroką wiedzę na temat budowy skóry oraz  anatomii i fizjologii człowieka.  Dobry trycholog nigdy nie będzie wmawiał swojemu klientowi, że leczy tylko rzetelnie wytłumaczy w jaki sposób pielęgnacja trychologiczna może zminimalizować problemy ze skórą i włosami. Dlatego też, wybierając gabinet trychologiczny proponuje unikać tych gabinetów, które piszą, że leczą problemy ze skórą głowy i włosami, jest to bowiem wprowadzanie  klientów w błąd.

Jak wygląda wizyta i badanie skóry głowy?
Pierwsze spotkanie w gabinecie trychologicznym polega na przeprowadzeniu wywiadu z klientem oraz wykonaniu badania  skóry głowy i włosów za pomocą mikroskopu, z reguły pod 200-krotnym powiększeniem. Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne, polega na przyłożeniu mikrokamery do skóry głowy i włosów. Obraz spod mikroskopu jest widoczny na ekranie telewizora lub komputera, tak więc podczas badania, klient również dokładnie widzi swoją skórę i włosy w powiększeniu.  Na podstawie takiego badania trycholog określa jaki jest stan skóry głowy i włosów, jaki jest ich rodzaj, jaki jest stan mieszków włosowych oraz cebulek włosów. Badanie ma na celu dobrać indywidualną dla każdego klienta pielęgnacją domową i gabinetową, tak aby zlikwidować lub zminimalizować problemy ze skórą głowy i włosami oraz bardzo często na podstawie takiego badania można już stwierdzić jaka jest przyczyna problemu z włosami i skórą głowy. Badanie skóry głowy może nam również podpowiedzieć, gdzie ewentualnie w organizmie szukać tej przyczyny. Wtedy trycholog podpowiada jakie ewentualnie dodatkowe badania warto zrobić, aby tą przyczynę ustalić i do jakiego lekarza z tym problemem się udać.

Wasze pytania:


Jak odzyskać gęstość włosów w chorobach tarczycy (niedoczynność, Hashimoto), jeśli samo wyregulowanie hormonów nie pomaga?
Hormony tarczycy są niezwykle ważne dla prawidłowego wyglądu włosów, ponieważ regulują aktywność mieszka włosowego – pobudzają podział komórek w mieszku włosowym,  wydłużają fazę anagenu (wzrostu włosów) oraz pobudzają melanocyty do produkcji barwnika włosów. Niedobór hormonów tarczycy powoduje więc: nadmierne wypadanie włosów, zaburzony odrost włosów, wzrost cieńszych włosów, zmianę koloru włosów na jaśniejsze, wypadanie krótkich („młodych”) włosów. W chorobie Hashimoto oprócz często występujących zaburzeń hormonów tarczycy dochodzi również proces autoimmunologiczny, który toczy się w organizmie i ma dodatkowo negatywny wpływ na włosy. Poza tym zaburzenia hormonów tarczycy wpływają negatywnie na całą gospodarkę hormonalną. Odpowiadając na pytanie:

1.            Przede wszystkim polecam być dociekliwym pacjentem i dopytywać  endokrynologa o dokładny stan hormonów tarczycy i poziom TSH. Obserwując swoich klientów widzę, że czasami TSH jest w normie i na tej podstawie stawiana jest diagnoza, że tarczyca jest wyregulowana a włosy rzeczywiście dalej wypadają lub zmieniają swoją strukturę. Niestety jeśli chodzi o włosy to samo wyregulowanie TSH tak, aby było w normie nie wystarcza.  Współpracując kilka lat z endokrynologiem zauważyliśmy, że ważny jest również poziom poszczególnych hormonów tarczycy (fT3, fT4)  oraz  stosunek jednego hormonu do drugiego, dlatego sprawdzając stan tarczycy polecam sprawdzać nie tylko TSH, ale również fT3 i fT4. Czasami zmiana leku, który ma inne dawki poszczególnych hormonów już powoduje, że włosy przestają wypadać. Podsumowując: wszystko w rękach endokrynologa i jego dociekliwości, polecam poszukać takiego, któremu będzie zależało również na  włosach i objaw wypadania włosów będzie traktował tak samo poważnie jak inne objawy, wtedy na pewno w końcu dojdzie do punktu, gdzie hormony będą w takim stanie, że włosy przestaną się przerzedzać i nadmiernie wypadać.

2.            W związku z tym, że zaburzenia hormonów tarczycy wpływają na całą gospodarkę hormonalną polecam sprawdzenie również innych hormonów przede wszystkim androgenów i prolaktyny

3.            W przypadku choroby Hashimoto trzeba pamiętać, że jest to choroba autoimmunologiczna , czyli polega na nadaktywności układu immunologicznego dlatego nie należy go drażnić: unikać infekcji, stresu, zbadać nietolerancję pokarmowe, unikać składników pokarmowych wywołujących odpowiedź autoimmunologiczna np. nabiał, jajka, pomidory, dbać o prawidłową pracę układu pokarmowego

4.            Polecam sprawdzić również poziom Fe, Ferrytyny, wit D3(25-OH)

5.            Stosować kuracje zewnętrzne, które podobnie jak hormony tarczycy stymulują podział komórek w mieszkach włosowych, czyli takich, które zawierają komórki macierzyste, peptydy biomimetyczne i pobudzają krążenie w naczyniach włosowatych mieszków. Osobiście najczęściej polecam Koncentrat energetyzujący  firmy MonRin oraz Lotion Faktor wzrostu Mineral Treatment.

Powyższe rady to tylko namiastka tego co można zrobić, żeby włosy i samopoczucie znacznie się poprawiły w problemie niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto. Wszystkim zainteresowanym polecam lekturę:
Jak żyć z Hashimoto? Poradnik dla pacjenta, Autor: Armin Heufelder, Leveke Brakebusch

Czy anemia może wpływać na wypadanie/rośnięcie włosów i po jakim czasie mogę spodziewać się poprawy kondycji?
Anemia (niedokrwistość) prowadzi do niedostatecznego utlenowania tkanek a więc i komórek naszego organizmu. Tlen zaś  jest niezbędny do przebiegu wielu procesów metabolicznych zachodzących w komórkach. Komórki budujące mieszki włosowe i włosy mają zdolność szybkiego podziału więc tym bardziej tlen jest dla nich bardzo ważny. Spowolnienie procesów metabolicznych w komórkach mieszków włosowych i włosów prowadzi do nadmiernego wypadania włosów, spowolnienia wzrostu włosów a także pogorszenia kondycji włosów. Wypadanie włosów spowodowane anemią przebiega w mechanizmie telogenowym, poprawa powinna być widoczna około 3 miesiące po rozpoznaniu przyczyny anemii i włączeniu leczenia.

Jaki jest wpływ wieku i uwarunkowań genetycznych na włosy?
Wiek ma istotny wpływ na jakość i gęstość naszych włosów, dlatego, że mieszki włosowe to takie „fabryki”, które produkują około 25-30 włosów w ciągu naszego życia. Biorąc pod uwagę, że średni czas życia włosa to około 4 lata to mieszek włosowy powinien produkować włosy do końca  życia i ich gęstość i jakość nie powinna się zmieniać. Jednak w ciągu naszego życia zdarzają się różne sytuacje takie jak stres czy choroby, które powodują nadmierne wypadanie włosów, dzięki czemu zdolność produkcji części mieszków włosowych szybciej się wyczerpuje. Poza tym mieszki w ciągu życia zmieniają swoją strukturę – mogą ulegać miniaturyzacji, dlatego też wyrastają z nich cieńsze włosy. Włosy z wiekiem mogą więc stawać się coraz cieńsze oraz rzadsze.

Uwarunkowania genetyczne mają istotny wpływ na włosy. Od genetyki zależy  ilość włosów, grubość włosów, kolor włosów a także podatność mieszków włosowych na oddziaływanie hormonów. Łysienie androgenowe, które jest mocno uzależnione od uwarunkować genetycznych może już ujawnić się w okresie dojrzewania płciowego a więc bardzo wcześnie.

Ja jestem ciekawa czy niedokrwistość może wpływać na kondycję włosów, tj. na ich łamliwość i na rozdwajające się końcówki? I ewentualnie jak sobie z tym poradzić, oprócz oczywiście wzbogacania diety?
Tak jak pisałam powyżej niedokrwistość jak najbardziej może powodować problemy z kondycja włosów. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie przyczyny niedokrwistości – wizyta u lekarza pierwszego kontaktu jest niezbędna. Jeśli niedokrwistość jest spowodowana niedoborem żelaza to należy zadbać nie tylko o to, aby nasza dieta była bogatsza w żelazo, ale również aby to żelazo dobrze się wchłaniało. Oczywiście najlepszym źródłem żelaza jest mięso, ryby i owoce morza, ale aby żelazo lepiej się wchłaniało należy unikać dużej ilości błonnika, cynku i wapnia które zaburzają proces wchłaniania. Wchłanianie żelaza wspomaga witamina C w diecie oraz  kwas mlekowy (kiszona kapusta, ogórki, jogurty, kefiry). Suplementy żelaza nie należy przyjmować w trakcie posiłku, popijając je kawą, herbatą ale na czczo popijając np.  sokiem pomarańczowym.

Poza dietą, należy również zadbać o odpowiednie krążenie w mieszkach włosowych, tak, aby wszystkie substancje odżywcze do niego docierały. Polecam wykonywanie masażu oraz wcieranie w skórę głowy kosmetyków z zawartością np. mięty pieprzowej, rozmarynu czy papryczki chili. W tej sytuacji również bardzo dobrze sprawdza się Koncentrat energetyzujący MonRin, który wyróżnia się bardzo intensywnym pobudzaniem krążenia w mieszkach włosowych. Musimy również oczywiście zadbać o kondycję łodyg włosów poprzez aplikacje odżywki/maski po każdym myciu i zabezpieczanie końcówek.

Pozdrawiam Was serdecznie,
Anwen
Udostępnij

47 komentarze:

 1. Bardzo mądra pani :) Widać, że się przygotowała do zawodu z dziedzin i tematów pokrewnych (dietetyki, przyswajalności składników, niuansów endokrynologii tarczycowej itd.), żeby móc odpowiadać pacjentom na bardzo szczegółowe w sumie pytania. I to mi się podoba, bo nie wiem czy Wy też to zauważacie, ale im więcej w narodzie magistrów i "fachowców", tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo, że pytając dwóch specjalistów otrzymasz dwie różne odpowiedzi ;) I to się tyczy każdej branży, od kosmetyczek, trenerów personalnych, lekarzy również, mechaników... Bida, dobrze jest przed uzyskaniem "porady" samemu podrążyć temat w książkach i internecie. Ale to taka uwaga, bo Pani z tego Centrum sama wykonała pracę i baaardzo mi się to podoba. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Edytka jak zwykle konkretna i profesjonalna w temacie :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo Ci dziekuje za ten wpis, Aniu. Nie tylko dostarczyl on mi wielu cennych wskazowek odnosnie pielegnacji wlosow majac hashimoto ale takze zainspirowal mnie do zakupu ksiazki o hashimoto.

  Pozdrawiam,
  Beata

  OdpowiedzUsuń
 4. To juz wiem, gdzie pojde prz kolejnej wizycie w Krakowie.
  fajny wywiad. Co nie co nowego sie dowiedzialam. Poczytam teraz o peelingach i trzeba bedzie wprowadzic do pielegnacji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anwen, czy to serum artego rain dance zawiera silikony, które zmywalne są tylko oczyszczającym szamponem? czy może zmywa je sama woda?

  OdpowiedzUsuń
 6. Faktycznie bardzo rzeczowe odpowiedzi i profesjonalne podejście. Ciekawy wpis, chociaż trochę mnie załamała wizja, że z wiekiem to już tylko coraz gorzej...:(

  OdpowiedzUsuń
 7. Co do błonnika, który zmniejsza wchlanianie żelaza, to warto wspomnieć, że chodzi głównie o błonnik nierozpuszczalny - i tu proszę sobie sprawdzić w jakiej żywności się znajduje - bo oprócz niego jest jeszcze błonnik rozpuszczalny, najbardziej dla nas korzystny i niezbędny. Nierozpuszczalnego też trochę spożywamy i lepiej ograniczyć się do trochę niż za dużo. Przy czym trzeba dodać, że każdy błonnik wymaga picia dużej ilości wody, co szczególnie ma znaczenie w przypadku nierozpuszczalnego, bez wody spowoduje zaparcia. I nie róbcie sobie krzywdy jedząc nierozpuszczalne łuski przeciw zaparciom, to nie wyjdzie, bo organizm będzie się domagał coraz większej ich ilości, by poprawić pasaż jelit, to prowadzi donikąd. A przy okazji wraz z łuskami polecą minerały.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kochane dziewczyny!
  Gdzie kupie oryginalne kosmetyki Kerastase?
  Nie mam dostępu do kupna ich stacjonarnie bo musiałabym jechac ok 100km.
  Allegro jest mocno podejrzane (chyba, ze macie sprawdzonych sprzedawców to bardzo proszę o podanie). Nie chciałabym zapłacić za kosmetyk ponad 100zl i otrzymać bubla ;/
  Pisałam do jednego sprzedawcy a okazało się, ze produkt jest bez kartonika więc to trochę dziwne...
  Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuje!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Estyl.pl, Fryzomania.pl, waytobeauty.pl - z czego Estyl i Waytobeauty znajdziesz stacjonarnie i przez sieć. Skąd jesteś? Pomogę :)

   Usuń
  2. kupowałam szampon i odżywkę tej firmy w profesjonalnym salonie fryzjerskim i też były sprzedawane bez kartoników

   Usuń
 9. Bardzo ciekawy wpis! Nabieram coraz większą chęć na wizytę u tej Pani Trycholog :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba czas się wybrać do trychologa ;p

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja polecam wybranie się do trychologa, który jest LEKARZEM. Lekarz wprowadzi u pacjenta leczenie przyczynowe, a trycholog kosmetyczny zajmuje się tylko uzupełnieniem terapii. Szczególnie, że czesto wypadanie włosów świadczy o chorobie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja mam być może głupie pytanie odnośnie peelingowania skóry głowy - wystarczy taki 'normalny' peeling do ciała czy lepiej użyć czegoś specjalnego ? Możesz coś polecić ? Bądź też inne osoby podczytujące ? Bo już któryś raz staram się podejść, ale zawsze mam wątpliwości czego użyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te do ciala mają niepotrzebne barwniki i zapachy, tak mi sie wydaje. Mogą uczulić

   Usuń
  2. Anwen w jednym wpisie już pisała o peelingu do skóry głowy. 4 łyżki cukru białego albo brązowego i dwie łyżki szamponu :) prosty i przyjemny przepis :)

   Usuń
 13. A jakie peelingi sa najlepsze czytałam coś o peelingu z mocznika ale nie wiem w jakich proporcjach i jak często ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio był wpis o peelingu ;)

   Usuń
 14. Anwen, jesteś kochana za to, że postanowiłaś wziąć pod uwagę pytania swoich czytelników :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Super post, poprzedni tak samo dobry. Ja ide w srodeę - mam nawroty (co miesiac na 2 tyogdnie) pieczenia skóry głowy i niesamowitego bolu "wlosów". No i wypadają po 150 na dzień :(

  OdpowiedzUsuń
 16. Swietny wpis, czekam na kolejna czesc. Czyli z tym wiekiem dobrze jednak podejrzewalam ;) Fajnie, ze takie pytanie zostalo zadane.

  OdpowiedzUsuń
 17. Moim zdaniem te odpowiedzi caly czas sie ze soba pokrywaja, w sumie man wrazenie ze czytam jedno i to samo. Nic nowego sie nie dowiedzialam, mam nadzieje ze czesc 2 bedzie bardziej rozbudowana :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziękuję za ten wpis, Anwen! :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Jak miło, że uwzględniłaś pytanie o niedoczynność tarczycy, leczę się już 4 miesiące TSH trochę spada, ale włosy nadal strasznie wypadają :( mi endokrynolog zlecił dużo dodatkowych badań między innymi te wspomniane w poście Fe, Ferrytyny, wit D3(25-OH) i oczywiście okazało się że mam niedobór witaminy D3 ehh :( kiedy ja się wyleczę z tej niedoczynności jest mi tak smutno na samą myśl, że mogę mieć problem z zajściem w ciąże przez tą chorobę ;( może to nikogo nie ruszy, ale pisząc ten komentarz się popłakałam ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, trzymaj się.
   Ja niedawno rowniez dowiedziałam się o niedoczynnosci i jestem załamana. Na dniach wybieram się do lekarza i zacznę leczenie.
   Dodam, ze rowniez bardzo mi smutno na samą myśl o problemach z zajściem w ciąże. Jestem młodą dziewczyną i już miałam pewne komplikacje z tym związane okazało się, ze to przez tarczyce...
   Najważniejsze to trafić do dobrego lekarza i miec nadzieje, ze wszystko będzie dobrze.
   Jestem z Tobą i trzymam kciuki żeby udało Ci się wyzdrowieć.
   Buziaki!

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Witam,
   niestety z niedoczynnością jest zazwyczaj tak, że trzeba się z nią borykać do końca życia.. Sama leczę się już na niedoczynność 8 lat (miałam wtedy 21 lat). Najważniejsze to regularne wizyty u lekarza i kontrola hormonów:) a i z zajściem w ciąże też może udać się bez najmniejszych problemów. Mi się udało. Życzę Wam tego też dziewczyny!

   Usuń
  4. Mi właśnie niedoczynność wykryto w wieku 22 lat bardzo mnie pocieszyłaś, że nie miałaś problemów z zajściem w ciąże gratuluję :)

   Też mam suplementacje wit d3, ale nie czuję efektów po hormonach na razie tyle dobrze, że przestałam płakać bez powodu bo mogłam kilka razy dziennie codziennie płakać bez powodu teraz wyjątek stanowi tylko okres bo wtedy płaczę.


   całkiem zrezygnowałaś z nabiału i tsh spadło bardzo ciekawe opisz coś więcej co jesz ;)

   Usuń
 20. "Błędem jest również aplikacja masek i odżywek na skórę głowy, które nie są do tego przeznaczone – często skutkuje to pojawieniem się łupieżu a nawet wypadaniem włosów." czyli mycie odżywką nie jest dobrym pomysłem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli po tym nie wypadają Ci włosy, ani nie masz łupieżu, to myj :)

   Usuń
 21. Pani Trycholog pisze, że "olej był pozostawiony na całą noc podczas gdy powinien być na skórze głowy tylko przez 20 minut." Ja najczęściej trzymam całą noc i mam bardzo dobre rezultaty.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z kontekstu to nie wynika, ja tego nie widzę:
   "Czy olejowanie skóry głowy może być szkodliwe?
   Spotkałam się z kilkoma przypadkami klientów, którym olejowanie skóry głowy zaszkodziło. Miało to miejsce w sytuacji, kiedy czas aplikacji oleju na skórze głowy nie był odpowiednio zachowany np. olej był pozostawiony na całą noc podczas gdy powinien być na skórze głowy tylko przez 20 minut. W takiej sytuacji dochodziło do podrażnienia skóry a często również nadmiernego wypadania włosów. Spotkałam się również z reakcjami alergicznymi na oleje. Czasami przy tendencjach do wzmożonego przetłuszczania się skóry głowy, dodatkowe olejowanie sprzyja czopowaniu się mieszków włosowych, ale nie jest to regułą."

   Usuń
  2. Wg mnie chodziło o typ oleju, który powinno się zostawiać na 20min a ktoś zostawia go na calą noc, mimo, że wskazania są inne.

   Usuń
  3. A jakie oleje zostawia się tylko na 20 min.?

   Usuń
  4. np musztardowy czy tam gorczycowy jak zadlugo bedzie nalozony to juz podrazni bo on pobudza. albo w ogole olejki z GP

   Usuń
 22. ktos poleci taką osobę w Warszawie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. katarzyna pieklik hair medica:) opisalam na blogu wizyty

   Usuń
 23. Jestem ciekawa jaki jest stosunek Pani trycholog do tanich drogeryjnych/ aptecznych wcierek (seboradin, jantar itp). Ostatnio spotkałam się z opinią, że nie powinno się stosować tego typu kosmetyków bo robią więcej szkody niż pożytku. czy to możliwe, że sama wcierka (nakładania ok 4h przed myciem) może być skutkiem zatkania mieszków włosowych? Przecież później i tak skórę myje się szamponem więc teoretycznie powinien on usunąć pozostałości takich kosmetyków...

  OdpowiedzUsuń
 24. Te odpowiedzi są chociaż konkretnego. U BHC też kiedyś coś takiego było ale specjalista odpowiadał tak, że mógłby w ogóle nie odpowiadać równie dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Jeśli chodzi o jajka to należy rozróżnić te z hodowli i te wiejskie. Pasza podawana kurom w hodowli jest trująca dla człowieka dlatego powoduje reakcje autoimmunologiczną, to samo ma miejsce w hodowli zwirząt do zabijania. Mięso niekonwencjonalne jest zdrowe a te z hodowli bardzo szkodzi naszemu zdrowiu.

  OdpowiedzUsuń
 26. Olejowanie niby do 20 min a co z olejem rycynowym, który przez wielu stosowany jest na noc, by właśnie pomóc z wypadaniem włosów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale tam nie jest napisane ze wszystkie tylko 20 min, tylko te ktorych nie mozna na dlugo nakladac a niektorzy na noc nakladaja ;)

   Usuń
  2. Tam nie jest napisane, że któreś oleje można trzymać całą noc, inne tylko 20min.
   Pani trycholog kosmetyczna, nie zrobiła takiego podziału. Wg mnie, wspomniała o olejowaniu ogólnie,cyt. "Spotkałam się z kilkoma przypadkami klientów, którym olejowanie skóry głowy zaszkodziło. Miało to miejsce w sytuacji, kiedy czas aplikacji oleju na skórze głowy nie był odpowiednio zachowany np. olej był pozostawiony na całą noc podczas gdy powinien być na skórze głowy tylko przez 20 minut"
   No bo właściwie, po co trzymać olej na włosach 8h?
   Włosy 'wypiją', wchłoną, tyle, ile im potrzebne i wystarczy.
   Uważam, że te wspomniane 20-30min, jest optymalne, tak, jak z maskami, czy odżywkami.
   Ważne, aby robić to regularnie, a na pewno włosy się odwdzięczą ;)

   Usuń
 27. DZIEWCZYNY, czy któraś z was może polecić kompetentnego i fachowego trychologa w POZNANIU lub okolicach?
  SZukam dobrego specjalisty, nie "naciągacza" jakich opisuje Anwet tutaj: http://www.anwen.pl/2016/10/trycholog-naciagacz-ostrzezenie.html

  może któraś z was kogoś mi polecić?
  Błagam o pomoc!

  OdpowiedzUsuń
 28. Up?...

  DZIEWCZYNY, czy któraś z was może polecić kompetentnego i fachowego trychologa w POZNANIU lub okolicach?
  SZukam dobrego specjalisty, nie "naciągacza" jakich opisuje Anwet tutaj: http://www.anwen.pl/2016/10/trycholog-naciagacz-ostrzezenie.html

  może któraś z was kogoś mi polecić?
  Błagam o pomoc!

  OdpowiedzUsuń