Daty ważności kosmetyków - moje podejście


Wyciągnęłam dziś z szafy swoje pudła z kosmetykami by wyjąć z nich wszystkie maski do włosów, które miałam zamiar sfotografować i opisać w ostatnim już wpisie "o mojej kolekcji". Wydawało mi się, że całkiem niedawno robiłam w nich porządki, a dziś biorąc do ręki kolejną maskę odkryłam, że kilka z nich już się przeterminowało. To mi przypomniało o poście, który miałam już napisać kilka razy, ale ciągle nie mogłam się do niego zebrać. Sprawa terminów przydatności pojawiała się w pytaniach od Was wielokrotnie i chyba pora napisać o tym jak ja do nich podchodzę.

Oczywiście biorę pod uwagę, że to co za chwilę napiszę może wzbudzić w niektórych osobach oburzenie, ale tak - zdarza mi się używać kosmetyków, które przekroczyły termin przydatności. Robię tak jednak tylko w szczególnych przypadkach, a jakich zaraz Wam napiszę.

Po pierwsze oleje

Pewnie nie tylko mi zdarza się kupować do włosów oleje spożywcze, a te mają oczywiście podaną na opakowaniu datę przydatności do spożycia. Taki olej możemy jednak spokojnie używać jeszcze przez jakiś czas na włosy, oczywiście pod warunkiem, że nie zjełczał czyli jego kolor, zapach, przejrzystość i konsystencja się nie zmieniły. W przypadku olejów kosmetycznych postępuję zresztą podobnie, oceniając organoleptycznie czy nadają się jeszcze do użycia. Staram się jednak nie przekraczać daty ważności o więcej niż 2-3 miesiące.

Po drugie symbol PAO

Czyli inaczej "symbol otwartego słoika", który mówi nam o tym jak długo produkt jest ważny po jego otwarciu. Przyznam szczerze bardzo rzadko zwracam na niego uwagę. Właściwie tylko wtedy, gdy mam 100% pewność, że produkt nie mógł być otwierany wcześniej czyli jeśli był zabezpieczony folią lub w inny sposób wykluczający otwieranie. W przeciwnym razie taka informacja jest dla mnie zupełnie niewiążąca i nawet nie zawracam sobie nią głowy, a patrzę tylko na datę ważności podaną na opakowaniu.

Po trzecie ulubione produkty

Zdarzało mi się używać też produktu, którego termin przydatności dawno minął, ale było to dosłownie dwa albo trzy razy. Jak wiecie są takie kosmetyki, które pokochałam, a które w pewnym momencie zostały całkowicie wycofane ze sprzedaży. Tak było chociażby z odżywką Isana z olejem babassu czy ze sprayem z Nivei unoszącym włosy u nasady. Udało mi się wtedy dorwać dodatkowe opakowanie na zapas i zużywałam je do końca mimo, że przekroczyły terminy przydatności - po prostu nie byłam w stanie się z nimi rozstać ;) Oczywiście dokładnie im się wtedy przyglądałam, sprawdzając czy ich zapach i konsystencja się nie zmieniły i muszę Wam napisać, że do samego końca się nie zepsuły - działały tak jak trzeba, nie uczulając mnie przy tym. 

Po czwarte produkty "krótko" po terminie

Nauczona tym doświadczeniem nie wyrzucam też kosmetyków od razu jak tylko skończy im się ważność. Zwłaszcza jeśli je lubię to zużywam w miarę możliwości do końca (ale nie dłużej niż miesiąc po terminie) o ile oczywiście nic się z nimi nie dzieje niepokojącego. Nie polecam tego oczywiście osobom, które mają wrażliwą skórę, bo w takim przypadku bałabym się ryzykować podrażnienia, ale u mnie nigdy, nic się nie przydarzyło. 


Jednocześnie wiele razy musiałam wyrzucić kosmetyk, którego data była w porządku, ale zaczął brzydko pachnieć albo znacząco zmienił konsystencję. Jeśli tylko zauważam, że coś niepokojącego się dzieje bez skrupułów odsyłam delikwenta do kosza. Nieodpowiednie przechowywanie (zbyt wysoka temperatura, wilgotność czy nasłonecznienie) może znacznie skrócić okres w którym kosmetyk nie traci swoich właściwości, więc warto przede wszystkim ufać naszym zmysłom :)

Ostatnia rzecz to kosmetyki bez daty ważności. Na pewno nieraz spotkałyście się z produktami, które nie miały nigdzie wprost podanej daty. Oczywiście nie oznacza to, że możemy ich używać wiecznie ;) W ich przypadku musimy same odczytać ją z numeru partii, który powinien być podany na opakowaniu. Wystarczy "wklepać" go na odpowiedniej stronie, np. TU lub TU i dowiemy się kiedy dokładnie zostały wyprodukowane. W przypadku kosmetyków pielęgnacyjnych możemy przyjąć, że będą ważne do 36 miesięcy od daty produkcji.


Ciekawa jestem jakie jest Wasze podejście :) Czy wyrzucacie od razu czy zdarza Wam się tak jak mi używać kosmetyków 'po terminie'? 

Pozdrawiam Was serdecznie,
Anwen
Udostępnij

79 komentarze:

 1. Wydaje mi się, że jeśli kosmetyk zachowuje swoje właściwości to nie ma powodu żeby go wyrzucać, dlatego data przydatności to dla mnie tylko wskazówka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, szkoda wyrzucać produkt, jeśli nadal nadaje się do użytkowania :)

   Usuń
  2. Mam takie samo podejście :)

   Usuń
 2. Jeśli chodzi o kosmetyki pielęgnacyjne to zawsze używam ich jeszcze do pół roku po dacie ważności (o ile zapach i konsystencja są ok), ale rzadko się to zdarza od momentu kiedy przestałam kupować na zapas. Co do kolorówki to bardziej zwracam na to uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 3. ja robię tak samo :) o ile z produktem nie dzieje się nic niepokojącego to staram się zużyć do końca :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli chodzi o kosmetyki do włosów to nie zwracam szczególnej uwagi na datę, chociaż ja też zużywam wszystko w ciągu trzech-czterech miesięcy, bo nie mam otwartych miliona produktów.
  Jeśli chodzi o kosmetyki do twarzy to trzymam się terminów, obserwuję również czy wcześniej nic mi się z nim nie dzieje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie wyrzucanie dobrego kosmetyku tylko dlatego, bo cyferki się trochę nie zgadzają to głupota, pieniądze w błoto. Te produkty zazwyczaj jeszcze działają. Ale prawdopodobnie może się to zdarzyć, jeśli kupujemy wszystko co nam wpadnie w oko i używamy zróżnicowanych produktów... może wtedy warto przerzucić się na minimalizm, a nie zawalać mieszkanie milionem odżywek ; )

  OdpowiedzUsuń
 6. A co zrobić z nigdy nie otwieranym, ale przeterminowanym płynem Atrederm? Ma datę ważności do lutego tego roku, ale ponieważ nie mogę go teraz zużyć na twarzy, tylko w maju (bo teraz poddaje się innemu zabiegowi, którego nie można łączyć z retinoidami),to czy mogę zaryzykować czy może zbyt mocno zaszkodzić? Pytam, bo szkoda mi zmarnowanych pieniędzy.
  Anwen dzięki za podzielenie swoimi spostrzeżeniami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na twarz bym nie ryzykowała

   Usuń
  2. Atrederm w maju na twarz? Atrederm może powodować zwiększoną wrażliwość na światło słoneczne, nie jestem więc pewna czy to dobry pomysł. Czy przypadkiem lekarz nie kazał Ci tego używać jesienią i zimą? Sama stosuję ten lek, więc wiem jak bardzo drażniąco działa na skórę. Poza tym Atrederm to lek, a leków chyba jednak nie powinno się stosować po dacie ważności.

   Usuń
  3. Anonimku, Atrederm zawiera tretinoinę (retinoid) i w tym przypadku absolutnie nie bawiłabym się nim po terminie ważności.

   Usuń
  4. Zgadzam się z komentarzami wyżej. Pomijając fakt, ze to lek i nie można go stosować po terminie ważności to stosowanie retinoidów wiosną i latem może się bardzo źle skończyć. Dermatolodzy zwykle doradzają stosowanie ich poza jesienią i zimą.

   Usuń
  5. Dziękuje za odpowiedzi. Wiem, ze stosując Atrederm trzeba unikać słońca. Dlatego nie miałam zamiaru w maju i czerwcu przesiadywać na dworze, tylko wręcz przeciwnie i dodatkowo oczywiście stosować flirty. Jednak skoro w jego wypadku termin ważności jest istotny, to szkoda, ale trudno, wyrzucę.

   Usuń
  6. Boże dziewczyno, cała wiosnę chciałaś przesiedziec w domu? Maj i czerwiec to najpiękniejsze miesiące ;-)

   Usuń
  7. Dziewczyny wyzej powiedzialy juz wszystko, ja od siebie dodam tylko ze to lek, wiec nalezy go oddac do utylizacji w aptece! :)

   Usuń
 7. Zależy jakie to kosmetyki ;) Nie wyrzucę np cieni, bo skończył im się termin. Przecież można ic spokojnie używać przez kilka lat. Za to bardzo uważam na kremy do twarzy, toniki, podkłady itd. Nie wyrzucam od razu jeśli właściwości (zapach, konsystencja) się nie zmieniły. Uważnie obserwuję i jak zauważę coś dziwnego, to wtedy wyrzucam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Data przydatności jest datą do której produkt teoretycznie nie ma prawa się zepsuć. A w praktyce to wychodzi różnie - produkty źle przechowywane mogą popsuć się dużo szybciej, a te dobrze przechowywane mogą "pociągnąć" nawet kilka dodatkowych miesięcy. Najważniejsze jest sprawdzanie czy kosmetyk nie zmienił zapachu, konsystencji, koloru oraz zwracanie uwagi na to czy nagle nie zaczął np. podrażniać.

  Najbardziej trzeba uważać z kosmetykami do makijażu, które mają kontakt z okolicą oczu, oczy to wrażliwy narząd i kosmetyki najlepiej wyrzucić od razu jak upłynie data ważności nawet jeśli wszystko z nimi ok, tak na wszelki wypadek.

  OdpowiedzUsuń
 9. najczęściej w ogóle nie patrzę na daty ważności ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Spadłaś mi z nieba z tym wpisem,no i własnie sprawdziłam kiedy wyprodukowali moja odżywkę revitalash. Jeszcze mam zamknięte opakowanie, ale wychodzi ze w marcu będzie już 24 miesiące,wie ktoś może jak długo od daty produkcji revitalash jest przydatny do zastosowania? po otwarciu pisze ,że 12 miesięcy, ale od daty produkcji to powinno być te 36 miesięcy, tak? Ja kupiłam to jako kosmetyk powystawowy,ale sam produkt jest jeszcze folia zabezpieczony:) wiec nie był otwierany:) tak poza tym to własnie wczoraj podpisywałam pisakiem na kosmetykach kiedy zostały przeze mnie otwarte heh jest to tez jakiś sposób ,żeby wiedzieć co kiedy się nam kończy według zaleceń producenta do przydatności. Majac dużo kosmetyków często można zapomnieć kiedy się dany kosmetyk otwarło

  OdpowiedzUsuń
 11. Zdarzało mi się dość często używać kosmetyków do włosów po dacie ważności - nic się nie działo :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeśli mowa o kosmetykach do włosów, które nie mają styczności ze skalpem - używam do upadłego ;] Chyba że nie będzie mi już odpowiadać jakaś dziwna konsystencja czy zapach...Ja jednak mam manię zużywania kosmetyków do końca i to jest niestety choroba ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. A jeśli kosmetyk jest przeterminowany i chcemy go wyrzucić, to gdzie? Do śmietnika głównego? Mam kilka takich starych egzemplarzy, które znalazłam w trakcie porządków, dwie maseczki do twarzy i balsam do ciała i nie wiem, co z nimi zrobić, gdzie je wyrzucić :/ A są przeterminowane już chyba o 3 lata, więc nie będę używać. Co radzicie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawartość wylewam najczęściej do toalety lub umywalki (zwykle resztki kosmetyków podczas np. demakijażu i tak trafiają do ścieków, więc myślę, że to jest ok), opakowanie potem myję i daję do plastiku/szkła. Czasem nie chce mi się babrać i wyrzucam to do tego śmietnika, gdzie są "mokre", chusteczki do nosa itp., chyba tego, o którym mówisz "główny". Ostatecznie np. opakowania po antyperspirancie nie rozdzielamy na części, a do plastiku się nie nadaje ze wzgl. na resztki.

   Usuń
 14. Jeżeli kosmetyk nie śmierdzi, czy nie zmienił swoich innych właściwości, to zużywam bez mrugnięcia okiem.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam tak samo, rzadko sparwdzam date ważności, chyba że naprawdę jest mocno przekroczona

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja też czasem używam odżywek po terminie ważności.

  OdpowiedzUsuń
 17. Póki kosmetyk nie zmienił konsystencji i zapachu to staram się go wykorzystać do końca.

  OdpowiedzUsuń
 18. Robię podobnie. Nie zawsze kieruję się terminem- częściej tym co dzieje się z kosmetykiem

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie sprawdzam dat na kosmetykach w ogóle. Zresztą u mnie wszystko schodzi szybko jak woda :) więc nie sądzę aby zdążyło się przeterminować.

  OdpowiedzUsuń
 20. Jeżeli chodzi o kosmetyki do włosów, to jeszcze nigdy żaden mi się nie popsuł,najgorzej jest z paletami do makijażu, które szybko się psują, a cieni jest na tyle dużo że szkoda wyrzucać :P

  OdpowiedzUsuń
 21. też nie przejmuję z abardzo datą ważności, wiaodmo wszytsko ma swoje granice więc nie można ze skrajności w skrajnośc ale nawet niektóre produkty spozywcze jeśli sa po dacie przydatności to i tak jestem w stanie je zjeśc :D i żyję :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też chciałam o tym napisać - rozsądek przede wszystkim. Sprawdzam, czy wszystko w porządku i używam, czy to jedzenie czy kosmetyk.

   Usuń
 22. Jako producent własnych mydeł i kremu również ufam zapachowi, kolorowi i konsystencji przy określaniu terminu ich ważności. Wiadomo, że przechowywanie w nieodpowiednich warunkach znacznie skraca ten czas.
  Do kupionych kosmetyków stosuję te sama zasadę:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Warto wiedzieć, że daty ważności są często robione "na wyrost", z dużym zapasem, a to dlatego, żeby uchronić się przed reklamacją produktu. Oznacza to tylko minimalną, bezpieczną dla człowieka datę ważności produktu. Jeśli chodzi o kosmetyki to jestem bardzo łaskawa dla tych dat. W innym wypadku musiałabym pozbyć się całej kolekcji cieni do powiek ;) Szampony i odżywki zużywam na bieżąco. Chyba żaden kosmetyk do włosów nigdy mi się nie przeterminował, a to dlatego, że zawsze mam tylko po jednym, z każdego rodzaju (jeden szampon, jedna maseczka, itd).

  OdpowiedzUsuń
 24. Szczerze, rzadko sprawdzam datę ważności. Kosmetyki drogeryjne (np odżywki, szampony, kremy, olejki) zużywam do końca, staram się w ciągu 3 miesięcy od otwarcia. Ale już takie np. kallosy czy balsamy na propolisie od agafii, stoją w łazience dobrych kilka miesięcy. Konsystencja i zapach te same, skoro nie szkodzą, nie wrzucę, szkoda pieniędzy. Bardziej uważałabym na produkty typu tusze do rzęs, henny- bałabym się podrażnienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakiś czas temu zdarzyło mi się, że zepsuł się szampon od Agafii (nie z tych na propolisie, a z tych mniejszych, bodajże "czarny") - uszkodzona była zakrętka i w środku widocznie namnożyły się jakieś bakterie z wilgoci :/ Dość szybko to wyłapałam po zapachu i konsystencji i oczywiście szampon został wyrzucony. A wydawało mi się, że takie zepsucie nie jest możliwe w przypadku szamponu, który stał otwarty stosunkowo krótko (coś ok 1-2 miesiące).

   Usuń
 25. Bałabym się używać przeterminowanych produktów do twarzy, ale włosy to co innego. Jeśli maska/szampon nie wygląda inaczej niż wcześniej lub nie zmienił się jego zapach wtedy używam je nadal, tylko częściej (żeby jak najszybciej zużyć produkt do końca). Nie widzę potrzeby wyrzucania ich do kosza.

  OdpowiedzUsuń
 26. mam podobnie, używam kosmetyków do czasu, kiedy zauważę, że coś się z nimi dzieje

  OdpowiedzUsuń
 27. Zdarza mi się stosować jakiś produkt po terminie o ile nie zauważam że robi mi krzywdę :)

  OdpowiedzUsuń
 28. a co w przypadku półproduktów? można używać po upływie terminu ważności np. keratynę?

  OdpowiedzUsuń
 29. Warto jeszcze wspomnieć o miejscu przechowywania - produkty trzymane w wilgoci lub na słońcu mogą szybciej się popsuć. Słyszałam też że oleje czy masła trzeba wyrzucić jesli ich zapach jest kwaśny lub wyraźnie inny niż na poczatku. Wtedy nie nadają się nawet na włosy. Chemii kosmetycznejnajlepiej nie wyrzucać do kosza czy wylewać do kanalizacji, lepiej np. oddac do apteki czy innego punktu na osiedlu gdzie przyjmuje sie stare leki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Apteka nie przyjmie chemii kosmetycznej. A spłukiwane odżywki, szampony, maski, nawet silne detergenty i środki odkażające (typu domestos) przecież ostatecznie tez trafiają do scieków, więc dlaczego tam nie wylewać resztek?

   Usuń
  2. Bo to nie jest konieczne, a oczyszczanie wody jest drogie. Apteki przyjmują kosmetyki, nie zdarzyła mi się odmowa. Jeśli apteka odmawia, wtedy wyrzucamy całość do odpadów mieszanych lub do specjalnych pojemników.

   Usuń
 30. Jeśli produkty nie mają styczności ze skalpem to jaki problem? Ja na odżywki i maski nawet nie patrzę, jedynie oleje które wcieram w skórę głowy, szampony i maski do emulgowania. :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Mam całkiem podobne podejście, ale też w dużej mierze zależy od rodzaju kosmetyków.

  OdpowiedzUsuń
 32. Wysiedziałam się w laboratorium naprawdę długo z racji na kierunek studiów... nawet większość leków ( tych w tabletkach o twardej strukturze ) zachowuje swoje właściwości nawet przez kolejne 2-3 lata! Dlatego sama mam również podobny stosunek do dat ważności w kosmetykach. O ile pielęgnacji przyglądam się intensywniej to w kolorówce takiej jak cienie do powiek czy lakiery zupełnie nie uznaję daty ważności. Póki kosmetyk zachowuje strukturę, właściwości, kolor, nie pachnie dziwnie, nie zmienia konsystencji to używam go i nie uznaję tego za zbrodnię.

  OdpowiedzUsuń
 33. Nie patrzę na daty ważności wcale, gdy chodzi o kosmetyki ;)
  Ale chyba przechowuję je dość dobrze, i w miarę szybko zużywam, bo nie zdarzyło mi się, żeby jakiś produkt do włosów zmienił swoje właściwości

  OdpowiedzUsuń
 34. Moim zdaniem wszystko zależy od produktu. Mam cienie do oczu czy inne pudry prasowane, które kupiłam jeszcze... w podstawówce! Czyli 15 lat temu. Nic się z nimi nie dzieje, musiałam tylko parę razy zdrapać wierzchnią warstwę, która się "wybłyszczyła" od pędzla (a wiadomo, na pędzlu przenoszą się bakterie).

  Za radą teścia (lekarza) używam też "suchych" leków po terminie ważności - tabletek, pigułek itd. Syrop czy krople mogą się zepsuć, ale tabletki zachowują wszystkie swoje właściwości.

  A do kosmetyków płynnych mam podobne podejście co do zawartości lodówki czy szafki kuchennej: nawet jeśli data minęła, to jeśli właściwości się nie zmieniły, używam. Wiele kosmetyków jest konserwowanych przecież :-)

  OdpowiedzUsuń
 35. Ostatnio farbowałam włosy dwoma szamponetkami z Marionu. Wlałam obie do miseczki, pierwsza była ok, druga okazała się aż 2 lata po terminie, miała grudki i dziwną konsystencję. Nie chciałam żeby się zmarnowała, nie miałam czasu iść po nową więc mimo obaw nałożyłam na włosy i nic się nie stało, kolor taki jaki powinien być. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i bardzo dobrze:-) Nie popadajmy w paranoję :) Też śmiało zużywam rzeczy po terminie, nawet oleje które wcieram w skalp (włosy mi od tego nie wypadły ;)

   Usuń
  2. Nie rozumiem, czemu miałoby to powodować oburzenie :D Ja potrafię zjeść nawet przeterminowany jogurt czy serek ,a co dopiero kosmetyk który kładę na włosy Haha. Ludzzie chyba mają jakąs paranoje na punkcie dat ważnosci - przecież wiadomo, że są one zawyżone :)

   Usuń
  3. O widzisz, wpis taki akurat - ostatnio przez przypadek popatrzyłam na datę oleju NAMI, którego nakładam głównie na SKÓRĘ głowy a tu data ważna do lipca 2015:) Nic mi się nie dzieje więc spokojnie zużywam go dalej:-)

   Usuń
 36. Ja na każdym kosmetyku który otwieram od razu pisze datę otwarcia. Ale nie oznacza to że wyrzucam jak się przeterminuje lub używam go zamiast np 12 miesięcy to 20. Większość kosmetyków jest po dacie całkiem ok i nic się z nimi nie dzieje. Wiadomo nie mówię tutaj o jakichs szczególnych, jedynie te najzwyklejesze typu oleje, balsamy, kremy do rąk, cienie do powiek itp. Z resztą z tego co kiedyś czytałam to data ważności jest wymogiem prawnym i niektóre rzeczy mimo że nie stracą przydatności nawet po 5 latach to muszą mieć datę bo przecież ludzie by z nich korzystali i nie kupowaliby nowych co jest zwyczajnie niedochodowe. Więc z tą datą to tak z przymrużeniem oka :)
  pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, datę ważności musi mieć wszystko - nawet cukier, sól, miód, chusteczki higieniczne czy tampony, czyli rzeczy, w których nie ma się co zepsuć :-D

   Usuń
 37. Oczywiście się nie przejmuję ;) To, jak mocne przekroczenie terminu akceptuję, zależy od typu produktu - tego jak mocno chemiczny ma skład, jak długo i z jaką częścią ciała ma styczność. Odżywki do włosów zużywam i kilka miesięcy po terminie, natomiast unikam tego w przypadku np. kremów pod oczy.
  Największy problem mam z kosmetykami bardziej naturalnymi, które w najlepszym wypadku mają jakiś łagodny eko-konserwant. Problem wynika z tego, że wielu po prostu nie da się zużyć w ciągu 3 czy 6 miesięcy od otwarcia, bo opakowania są za duże. Używam od serca, dwa razy dziennie, kombinuję, dzielę na porcje, trzymam w lodówce, co pozwala trochę wydłużyć termin przydatności do użycia, a i tak 1/4 albo i 1/3 opakowania muszę zużywać do smarowania ciała. Tak było z kremami Sylveco (w słoiczku) i Fitomed (pod oczy).

  OdpowiedzUsuń
 38. Dziewczyny słyszałyście o 'castor oil hollywood beauty' na porost? Podobno ma przyspieszać porost do 5cm/miesiąc. Ja się dzisiaj natknęłam i kusi. Miał ktoś może i może słówko szepnąć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nic innego jak olejek rycynowy :)

   Usuń
  2. Wątpię żeby nawet najlepszy olej przyspieszył porost do 5cm na miesiąc ;)

   Usuń
  3. no tak :) to akurat wiem, ale oprócz oleju rycynowego ma w sobie też inne składniki. Próbowałąś go może?

   Usuń
  4. Nie, akurat moje włosy (średnioporowate, falowane) nie lubią się z czystym rycynowym, wolę np. sezamowy, musztardowy.

   Usuń
  5. Tak czy siak ja spróbuję ;) łapię się wszystkiego, gdzie jest jakiś cień szansy za szybszy porost. Pozdrawiam

   Usuń
 39. INCI: Water, Dipalmitoylethyl hydroxyethylmonium methosulfate, Argania spinosa kernel oil, panthenol, Dimethicone, Ceteareth 20, Cetearyl Alcohol, Citrus limon fruit extract, Hydrogenated castor Oil, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Dehydroacetic Acid, Benzyl alcohol.

  Co myślisz o tym składzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To odzywka, tak? Moim zdaniem baaardzo fajnie zapowiadajaca sie. Kupowalabym :P A co to za produkt dokladnie?

   Usuń
  2. NATURALNA ARGANOWA ODŻYWKA PRZYWRACAJĄCA WŁOSOM RÓWNOWAGĘ BEAUTE MARRAKECH

   Usuń
  3. Dzieki za odpowiedz :) Nie jest nawet bardzo droga, wiec kusi!

   Usuń
 40. Macie może sprawdzony sposob na szybszy porost włosów ? Poniosło mnie trochę z podcieciem :( Pragnę wrócić do swojej długości włosków :) Wizja niecalego centymetra na miesiąc mnie przeraża :o
  Ania S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam biotebal i maść końska ;-) taki duet ja stosuje w tym miesiącu i są efekty

   Usuń
  2. Wcieranie w skalp naparu z kozieradki - miałam taki boom baby hairów po dwóch tygodniach stosowania dwa razy dziennie, że nie wiedziałam jak je opanować :) picie drożdży też pomagało, ale niestety na twarzy mnie wtedy strasznie wysypało. Potem przerzuciłam się na picie pokrzywy, ale szału nie robiła. Jak zauważyłam, że przerzedziły mi się włosy nad czołem (chyba za mocno ściągałam je gumką w kucyku) to wcierałam przed każdym myciem olejek łopianowy z papryczką chilli i też dał niezły efekt. Popróbuj...

   Usuń
  3. Wyjatkowo pozwole sobie podeslac link do mojego bloga, gdyby Anwen miala cos przeciwko to mam nadzieje ze nie opublikuje tego komentarza :) Popelnilam niedawno kompleksowy post o zapuszczaniu wlosow i wydaje mi sie, ze naprawde ujelam w nim wszystko co najwazniejsze. Bez sensu byloby w komentarzu pisac to samo po raz drugi :P http://kosmeo-logy.blogspot.com/2016/01/krotkie-loki-krotkie-wosy-jak-prawidowo.html?m=1

   Usuń
  4. Ciąża.

   Usuń
  5. Biotebal brałam 3 miesiące na wypadanie włosów, ale raczej bez efektów... Drożdże- na samą myśl mam odruch wymiotny ;) Zaciekawiła mnie ta kozieradka, spróbuję w pierwszej kolejności :) Później maść Mińska. Może na zmianę... Co do ciąży - mam już jedno dziecko i zdecydowanie ostatnie , ale rzeczywiście włosy szybciej rosły :) Kosmonautko, właśnie czytam Twój post :) Włosy mam proste i poldlugie , ale mam nadzieję, że Twoje rady będą pomocne :) Dzięki dziewczyny ! :*
   Ania S.

   Usuń
 41. Jak na razie nie miałam na szczęście takiej sytuacji, żeby kosmetyk był przeterminowany zanim go zużyłam. Ale gdyby tak było- wolę jednak wyrzucić, chyba że opakowanie jest szczelne np. z pompką i jest wszystko ok z konsystencją.

  OdpowiedzUsuń
 42. Zgadzam się z Tobą. Wiadomo, zależy dużo od tego jak przechowujemy kosmetyki i dbamy o nie. Ważne jest też to, czy są to kosmetyki naturalne czy te z bardziej chemicznym składem. Jednak moim zdaniem, data ważności, to tylko asekuracja producenta danego kosmetyku. Pozdrawiam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 43. No proszę jaki rozsądek bije z komentarzy. Myślałam, że zaraz odezwą się głosy oburzenia: Jak to przeterminowanych używasz!? A tu wszystkie kobitki takie zdrowe podejście. Ja mam takie samo, ale już jak zobaczę w sklepie coś przeterminowanego to mnie wpienia i zwracam uwagę sprzedawcy zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 44. Wstyd przyznać, ale nie często patrzę na datę przydatności w kosmetykach włosowych :) Ale też zawsze dość szybko je zużywam :) Jednakże uważam, że jeśli nie zmieniły konsystencji czy zapachu można je swobodnie używać po upływie terminu ważności :)

  OdpowiedzUsuń
 45. Ja nie przywiązuje zbyt dużej wagi do daty ważności na kosmetykach :)

  OdpowiedzUsuń
 46. Prowadzę tabelę w Excellu, w której zapisuję wszystkie swoje kosmetyki, daty ich otwarcia i daty ważności ;) Gdy nie wiem, co powinnam zdenkować najszybciej, to otwieram tabelkę i z pierwszych wierszy już wiem, co ma pierwszeństwo w użytkowaniu :D No i wyszukiwarka również ułatwia sprawę, gdy musimy coś sprawdzić ;)

  OdpowiedzUsuń
 47. Może zrobimy wspólną akcje - Olejowanie Włosów przez np. miesiąc?:)
  Idzie lato i w sumie taka akcja pomogłaby zmotywowac mnie i innych leniuchów by bardziej zadbac o włosy <3

  OdpowiedzUsuń
 48. Interesujący blog:) Jeśli chodzi o daty ważności to ja się twardo trzymam daty i nie używam nic co jest po terminie:) serdecznie pozdrawiam:)
  http://funwithfabricbyml.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń