Włosowe ciekawostkiDziś chciałabym się z Wami podzielić ciekawym artykułem znalezionym w sieci, a dokładnie na stronie Mydlarni TULI (o której już pisałam TU i TU). Pani Joanna Sztykiel właścicielka mydlarni i autorka bloga prowadzonego na stronie co jakiś czas zamieszcza niezwykle interesujące i nieraz bardzo zaskakujące wpisy poświęcone włosom. 

Jak zawsze zamieszczę Wam jedynie fragment artykułu, ale naprawdę polecam Wam przeczytać całość! 

„Trochę ciekawostek (w większości statystycznych) :
 • Włosy są bardzo interesującym materiałem badawczym dla toksykologów i ekspertów sądowych, ponieważ są odbiciem stanu organizmu w momencie ich tworzenia. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku fakt, że późniejsze zmiany fizjologiczne organizmu nie mają na nie wpływu gdyż włos po uformowaniu nie podlega już dalszym zmianom biologicznym – ten fakt jak zobaczymy, ma podstawowe znaczenie także dla zagadnień związanych z pielęgnacją włosów.
 • okres wyrastania włosów jest różny zależnie od tego gdzie wyrastają : włosy na głowie mogą rosnąć nawet kilka - kilkanaście lat, na rękach 2-3 miesiące, a na nogach do 6 miesięcy. Co ciekawe grubość włosa zmienia się wraz z długością : od cienkiej końcówki, poprzez rozszerzającą się część środkową, do zwężającej się nasady.
 • włosy zwierząt (koty, konie) rosną z różną szybkością zależnie od pory roku – dokładniej  zależy to od ilości naturalnego światła dziennego : zimą, gdy dni są krótsze włosy rosną szybciej. Prawdopodobnie podobnie jest także z ludzkimi włosami - zimą rosną nieco szybciej.
 • szybkość rośnięcia włosów zmienia się z wiekiem – najszybciej rosną w wieku 15-30 lat, ponadto włosy kobiet rosną nieco szybciej niż mężczyzn,
 • obcinanie, ani golenie włosów nie wpływają na ich szybkość wzrostu, ale ma na to wpływ stan zdrowia,
 • czarne włosy odbijają mniej światła niż jasne, chociaż wydają się lśnić mocniej. Wrażenie to jest spowodowane tym, że w przypadku czarnych włosów, kontrast między jasnymi pasmami odbijającymi światło, a resztą jest silniejszy, niż dla włosów jasnych.
 • całkowita powierzchnia włosów o długości 20 cm wynosi 6 m2. Ponieważ średnia powierzchnia głowy to 600 cm2, a więc podczas mycia włosów musimy umyć powierzchnię 100 razy większą od powierzchni głowy (ważne przy określaniu wydajności szamponów).
 • włosy zdrowe są w stanie wchłonąć wodę w ilości około 30% swojej wagi (uwzględniając, że zależnie od długości włosy ważą od 5 do 200 gramów to absorbowana woda będzie ważyć od 2 do 60 gramów). Włosy zniszczone mogą absorbować więcej – nawet 45% wagi.
 • w Europie średnia częstość mycia włosów wynosi 3 razy w tygodniu. 25% ludności myje włosy codziennie.
 • 80% mieszkańców Ameryki Północnej i 90% mieszkańców Japonii myje włosy dwa razy dziennie (źródło : www.hair-science.com) - no proszę ! Surprised
 • kształt włosów (kręcone, proste) zależą od kształtu mieszka włosowego, a także jego położenia i jest określany na etapie ich tworzenia w mieszku.
 • w poszczególnych grupach etnicznych ( z grubsza wyróżniając 3 grupy : azjatycką, afrykańską, kaukaską) można wyróżnić pewne szczególne cechy włosów :
 1. azjatycka : włosy czarne, rosną z szybkością 1,3 cm/miesiąc,  wyrastają  prostopadle do powierzchni skóry (co w efekcie daje proste włosy), gęstość włosów jest najmniejsza,
 2. afrykańska : włosy z reguły czarne, rosną najwolniej (Admin : inne badania to podważają) – 0,9 cm/ miesiąc, wyrastają nieomal równolegle do powierzchni skóry ( co daje efekt silnie skręconych włosów), włosy gęstsze od azjatyckich,
 3. kaukaska : średnia szybkość wyrastania 1,2 cm/miesiąc, wyrastają ukośnie do powierzchni skóry i lekko się kręcą, najgęstsze”

Udostępnij

8 komentarze:

 1. ja myje wlosy codziennie =D wow.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawostką jest też, że u ludzi rasy czarnej z jednego mieszka włosowego może wyrastać kilka włosów - dlatego mają takie gęste czuprynki :D

  OdpowiedzUsuń
 3. ooo też bym tak chciała :) już nie mogę patrzeć na te moje rzadkie włosy :(((

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja wręcz przeciwnie, mam krótkie kręcone baaardzo gęste włosy i walczę z nimi aby było ich troche mniej ;)

   Usuń
 4. Ciekawe. Szkoda, że włosy na głowie tak wolno rosną ;(

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny artykuł :) też bym chciała,żeby włosy rosły mi szybciej ;/

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo ciekawy artykuł, jestem w 25 % :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja swoje włoski obcięłam 12.06.2014 i do 22.10.2014 urosły ponad 6 cm <3
  Mam króciutkie, bo dopiero do karku, ale zapuszczam <3
  Pozdrawiam autorkę :-)

  OdpowiedzUsuń